Frankowicze wygrywają w sądach

Nie spełniły się groźby banków sprzed lat – frankowicze wygrywają w sądach. Dziś statystyki nie pozostawiają złudzeń i są druzgocące dal sektora bankowego w Polsce. Banki przegrywają 97 proc. spraw.

„Do sądu pozwy może składać każdy. Może mieć także różne fantastyczne pomysły w zakresie roszczeń, jakie kieruje do banku. Natomiast czy to roszczenie będzie przez sąd uznane? To jest wielka niewiadoma. A zakładam, że się absolutnie tak nie stanie.”

Dziś już nie ma wątpliwości, że wypowiedź Jerzego Bańki, byłego wiceprezesa Związku Banków Polskich dla Polskiego Radia ze stycznia 2014 roku, była tylko straszakiem bez pokrycia, polityk powiedziałby „kapiszonem”. Albo zaklinaniem rzeczywistości.

Statystyki druzgocące dla banków

Tylko jedna, reprezentująca klientów Adsum, Kancelaria Prawna Radosław Górski i Wspólnicy wygrała już blisko 800 tzw. spraw frankowych, a w swoich postach na Facebooku regularnie informuje o kolejnych kilkudziesięciu wygranych procesach. Jak wynika z danych portali frankowicze.net oraz franknews.pl w całym 2022 roku zapadło 9,6 tys. wyroków w takich sprawach. 97 proc. z nich było korzystnych dla kredytobiorców. Sądy przede wszystkim masowo unieważniają wadliwe umowy. Banki wciąż jednak nie chcą otwarcie przyznać, że frankowicze wygrywają w sądach. Z uporem powtarzają, że nie ma jednolitej linii orzeczniczej, a interpretacja przepisów wciąż się zmienia.

Strachy na lachy

Sektor bankowy nieustannie straszy Polki i Polaków masowymi bankructwami banków, utratą depozytów (m.in. środki na lokatach i rachunkach oszczędnościowych) upadkiem gospodarki i kryzysem na skalę Grecji. Jak do tej pory to jednak strachy na lachy. Sektor bankowy jako jeden z nielicznych, mimo kryzysu pandemicznego, mimo wojny, rok w rok odnotowuje rekordowe zyski. Wynik finansowy netto sektora bankowego w 2022 r. wyniósł 12,4 mld zł, wobec 6,1 mld zł w poprzednim roku. To nie tylko efekt pandemicznego przyhamowania całej gospodarki.

Frankowicze wygrywają w sądach…

I będą wygrywali. Mimo, że sektor bankowy wydaje fortunę na oczernianie ruchów broniących praw klientów banków i po swojej stronie angażuje sprzyjające im media oraz wszelkie możliwe instytucje, w tym Komisję Nadzoru Finansowego. KNF z organu nadzorującego sektor bankowy w imię interesu obywateli, stał się organem lobbującym i radykalnie stronniczym. Oczywiście stojącym po stronie banków, a przeciwko obywatelom.

Frankowicze wygrywają w sądach…i przed TSUE

I to wielokrotnie. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej od 2019 roku we wszystkich pytaniach prejudycjalnych które dotyczyły spraw frankowych, stawał po stronie kredytobiorców. Podobnie może być w toczącym się właśnie, kluczowym dla sektora bankowego i dla klientów postępowaniu. TSUE rozstrzyga czy banki albo klienci mają prawo domagać się nawzajem wynagrodzenia za korzystanie z kapitału. 

Górski i Szcześniak kontra Bank Millenium

Pytanie w tej sprawie skierował do Trybunału w imieniu swojego klienta – Arkadiusza Szcześniaka – r. pr. Radosław Górski (który reprezentuje także naszych klientów). TSUE ma zdecydować czy bank może domagać się w przypadku unieważnienia umowy, opłaty za korzystanie z jego kapitału i odwrotnie: czy klient może domagać się takiej opłaty od banku (wszak wpłacał raty).

Szach od Rzecznika Generalnego – czy będzie mat od TSUE?

W lutym tego roku swoją opinię wydał Rzecznik Generalny TSUE. Uznał w niej, że o ile na mocy prawa unijnego bank nie może domagać się takiej opłaty od klienta, to klient od banku owszem, może. Decyzja w tej sprawie należy do sądu krajowego. Więcej o stanowisku Rzecznika tutaj. Zwykle orzeczenia Trybunału są zgodne z opinią Rzecznika. Czy tak będzie i tym razem? Przekonamy się 15 czerwca. Jeśli TSUE potwierdzi stanowisko Rzecznika, będzie to ogromny sukces nie tylko reprezentującej naszych klientów kancelarii mec. Radosława Górskiego, ale także dziesiątek tysięcy osób w Polsce.

Uwolnij się z nami od kredytu frankowego

Zniknie bowiem ostatni straszak banków wobec klientów którzy rozważają pozwanie banku. My, spółka Adsum, od początku uważamy, że każdy klient powinien mieć prawo uwolnienia się od szkodliwego i nieuczciwego kredytu frankowego. Dlatego pomagamy sfinansować wszystkie koszty postępowania sądowego oraz koszty prawników. Wszystko to robimy na z góry ustalonych, czytelnych zasadach. Także z góry ustalamy z klientem naszą prowizję. Więcej o tym przeczytasz tutaj.

Jesteśmy niezwykle dumni z współpracy z Kancelarią Prawną Radosław Górski i Wspólnicy. Z tą kancelarią frankowicze wygrywają w sądach. I będą wygrywali.